Kitap

Zaman Makinesi – H.G. Wells

Zaman Makinesi, H.G Wells’in 1895 yılında yayınlanan romanıdır ve zaman makinesi kavramının geçtiği ilk romanlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Yayınlandıktan sonra birçok esere ilham kaynağı olmuştur.

1938 yılında Halloween gecesi Orson Welles tarafından yapılan radyo yayınında dinleyenlerine uzaylıların New Jersey’e indiğini duyurmuştur. Wells’in “Dünyalar Savaşı” adlı eserini temel alan ve kendi yorumunu katan Orson aslında kısa bir tiyatral yayın yapmayı düşünmektedir. Bu yayını ciddiye alan halk paniklemiş ve  sokaklara dökülmüş.

Kitabın içeriğine çok girerek okuma keyfini bozmak istemiyorum, bu nedenle konusu ile ilgili çok bilgi vermeyeceğim. Zaman yolcusu adını verdiğimiz karakterimiz 800.000’li yıllara giderek oradaki toplumu görüyor ve orada bir süre kalıyor. Orada geçirdiği zamanda insanlığın başına neler geldiği ve bunun nasıl bir değişim yarattığını gözlemliyor. Tabi bu yaşadıkları yazarın yaşadığı zaman ile karşılaştırılıyor. Toplumsal duygulara ve olaylara odaklanan Wells böyle bir yolculuğun nasıl bir etki yaratabileceğine dair çok güzle bir anlatım sunuyor.

Zaman Makinesi’ni okumadıysanız kesinlikle öneriyorum. Zaman Makinesi ile başlayıp Wells’in diğer kitapları ile devam ettim. Dr. Moreau’nun Adası ve Dünyalar Savaşı‘nı okudum. Wells’in yaklaşımı ve olayların toplumsal etkileri üzerinde duruşu, olaylara farklı bir bakış sağlıyor.

Share this entry:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.