Genel

Uzaktan Calışma Deneyimim

İş değiştirmeye karar verdiğimde gideceğim şirket ile ilgili en büyük beklentim, uzaktan çalışmayı destekleyen veya ekibin tamamının uzaktan çalıştığı bir şirket olmasıydı. Kunduz’da uzaktan çalışılıyor olması beni şirket için motive etmişti.

Bir süredir uzaktan çalışmak ve kendi açımdan çıkardığım dersler ile ilgili düşüncelerimi paylaşma niyetim vardı. Bu yazı ile kendi açımdan ne zorluklar yaşıyorum, nelerden mutluyum, neler kazanıp, neler kaybediyorum bunları anlatmaya çalışacağım.


Neden Uzaktan Çalışıyorum ?

Zamanımı daha verimli kullanıp, hayatıma, yapmak istediklerime daha çok zaman ayırmak ve gezmek için uzaktan çalışmayı tercih ettim. Hayalimde başka ülkelerde şehirlerde çalışacaktım ama hayat beklenmedik şeyler getirebiliyor bu nedenle bu hedefimi çok gerçekleştirebilmiş değilim ama gerçekleştirme konusunda da kararlıyım.

Nerede ve ne zaman çalışmak istersem bunu yapma özgürlüğüne sahibim. Bunu şu an için Moda civarındaki cafelerde çalışarak değerlendiriyorum. Evden sıkılırsam cafeye, oradan sıkılırsam eve veya farklı yere gidiyorum.

Dışarda çalışmaya başladığımdan beri benim gibi çalışan birçok insanla tanıştım. Teknoloji sektöründe çalışanlar, gazeteciler, yazarlar… Farklı şirketlerden, farklı alanlardan insanları tanıyorsunuz ve bir noktada ofis arkadaşları gibi olabiliyorsunuz. Teknoloji veya yazılım geliştirme konuşmanın dışında kitap önerileri, tiyatro, sinema ve mekan önerileri gibi birçok alanda paylaşımlar yaptığımız alanlara sahip oldum.

Ağırlıklı olarak Moda’da Go Slow Cafe’de çalışıyorum. Zaman içerisinde cafenin sahipleri ve gelen müşteriler ile samimiyet oluştu, aynı masayı paylaşıp çalıştığımız zamanlar oluyor. Ekonomik olarak dışarda fazla zaman geçiriyor olmak biraz yorsa da şu an için buna değiyor. Ağırlıklı olarak evde çalıştığım zamanlarda yalnızlık hissi artıyor, buna sonraki başlıklarda ayrıca değineceğim.

Moda tarafında dışarda çalışmak isterseniz, Go SlowTuval Cafe180° Coffee Bakery gibi mekanları önerebilirim. Bundan sonraki yazımda Moda tarafında bulunan mekanlara detaylı olarak değineceğim.


Nasıl Çalışıyorum ?

Burada kendi çalışma düzenim ile birlikte şirkette bu süreci nasıl yönetiyoruz kısmından da biraz bahsedeceğim. Günlük planım ile başlayayım:

 • Sabah 09:00 civarında uyanıyorum, dışarı çıkacakmış gibi hazırlanıyorum.
 • 11:00’a kadar işlere bakıyorum, 11:00’da daily yapıyoruz.
 • Açlık durumuma ve evdeki odaklanma durumuma göre 12:00 veya 13:00’a kadar çalışmaya devam ediyorum, acıkırsam dışarı çıkıyorum.
 • Yemekten sonra genelde 16:00’a kadar dışarda devam ediyorum. 16:00’da teknik ekip olarak video call yapıyoruz. Neler yaptık, işler ne durumda vs bunları konuşuyoruz.
 • 18:00’a kadar çalışmaya devam ediyorum. Buradan sonra çalışmam akşam olan planlarıma göre devam ediyor. En fazla 20:00’a kadar çalışıyorum, bu saatten sosyal hayata geçiş yapıyorum.

Yukarıdakı akış uygulamaya çalıştığım günlük planım, gün içerisindeki iş yoğunluğuna vs göre değişiklik gösterse de genel hatlarda bu şekilde tutmaya çalışıyorum.

İlk zamanlarda sabahları yaptığımız daily ve akşamları yaptığımız bir ses duysam toplantıları zaman kaybı gibi geliyordu. Zaman içerisinde işlerin takibinin dışında ekip hissyatını da sağlayan önemli faktörlerden biri haline geldi.

İletişim kanalları olarak slack ve meet kullanıyoruz. Konuşacağımız bir konu varsa video call ile gerçekleştiriyoruz. Bu davranış kişisel olarak bende takımın parçası olma ve motivasyon hissiyatını yükseltiyor.

Çalışma ortamımdan sıkılmamaya çalışıyorum, daralma veya sıkılma hissetiğim an çalıştığım yeri değiştiriyorum. Gün içerisinde 2–3 kere yer değiştirebiliyorum.

Sessiz ortamları çok sevmiyorum, gürültüden de pek rahatsız olmuyorum bu nedenle cafelerde çalışmak beni çok zorlamıyor.


Zorlu Yanları Neler ?

Uzaktan çalışmaya başladığımda birçok zorlukla karşılaştım. Bunlardan bazıları;

 • İşe odak kalmak ve çevre faktörlerden etkilenmemek
 • Düzen oturtmak
 • Tek olmak
 • Zaman yönetimi yapmak
 • Sosyal hayat ve iş hayatı dengesini korumak
 • Takım arkadaşları ile iletişim kurmak

Ofiste ekip arkadaşlarımız ile çalıştığımızda daha odaklı kalabiliyoruz. Ortam bize bunu sağlıyor, tek kaldığımızda ise odağı korumak gün geçtikçe daha zor oluyor. Bir bölüm dizi izler devam ederim, FIFA’da bir maç atayım gibi ufak kaçamaklar zamanla çoğalabiliyor ve çalışmaya engel olabilecek kadar ilerleyebiliyor. Bir çalışma düzeni oturtmak işe olan odağı korumak ve çalışma sürecinin devamlılığı için faydalı oluyor.

Tek olmak zor. Ekip arkadaşlarım ile neredeyse sürekli olarak iletişim halindeyim ama bu yalnızlık hissine engel olmuyor. Bu hissiyat dikkatinizin dağılmasını çok kolay şekilde etkiliyor. Bunu aşmak için hissettiğim anda dışarda çalışmaya çıkıyorum. Önceki işimde ekip arkadaşlarımı çok seviyordum ve hatrı sayılır şekilde goygoy yapıyorduk 🙂 Ara ara dayak yemişliğimde var buradan eski müdürüme sevgiler. Tek başına kaldığınızda bunu özlüyorsunuz ama hayatımıza kalan zaman karşısında mücadele etmemiz gereken birşey haline geliyor.

Akşamı gündüzden ayırmak benim için bir süre zordu. Boşa düşünce çalışma eğilimi gösteriyordum, bu da gündüz çalışmaya başlama saatimi engellediği gibi işe karşı olan motivasyonu ve verimi de etkiliyor. İstediğimiz an, istediğimiz yerde çalışabiliriz ama bunu hayatımız ile değiştirmemiz gerekiyor. Kritik bir durum olmadığı sürece akşamları çalışmamaya özen gösteriyorum hatta bir süredir akşamlarımı tamamen sosyalleşme üzerine kurmaya çalışıyorum.

Çok fazla hareket etmediğim için son zamanlarda sağlık sorunları yaşamaya başladım. Dışarda çalışmak güzel ama sağlıklı bir oturma alanına çok az sahip olabiliyorsunuz ve bununla birlikte ağrılar baş göstermeye başlıyor. Bugün itibari ile sabahları yürümeye başladım. Gün içerisinde de çok uzun süreler oturmamaya çalışıyorum.

Sigara! Benim gibi sigara içen biriyseniz, sigara içme sıklığınız sürekli artış gösterebilir. Bunun ne gibi sonuçlara neden olacağını sigara içenler olarak çok iyi biliyoruz.


Uzaktan çalışmak ne kadar harika görünse de düzen kurmak ve devam ettirmek açısından zorlayıcı bir durum. Kendimi bu düzene alıştırıp, veririmi yükseltmeye çalışıyorum. Gezerek çalışmaya başladığımda çok daha güzel olacak.

Son olarak kendimi işimde daha verimli görüyorum. Hatalarımı daha çok fark edip, işin geliştirilmesi sürecine daha çok dahil olmaya başladım. Hayatımız ve işimiz, ikisinde de mutlu olmamız gerekiyor. Biri kötüyken diğerinin iyi olma ihtimali çok düşük. Ben bu şekilde ikisini de yükseltebiliyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

Uzaktan çalışmaktan mutluyum, son zamanlarda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Share this entry:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.