Genel

Icebreaker Nedir ? Neden ve Nasıl Uygulanır ?

Icebreaker aktiviteleri birbirini tanımayan bir çok insanın bir arada olduğu yerlerde, daha iyi bir tanışma ortamı yaratmak ve kaynaşmak için yapılan aktivitelerdir diyebiliriz. Bana aşağıdaki nedenlerden dolayı zorlayıcı ama eğlenceli gelmiştir hep 🙂

Geliştiriciler olarak çekingen kalabiliyoruz. Topluluklar, etkinlikler, farklı gruplar gibi birçok yerde insanlar ile tanışmak istiyor ama onlardan uzak kalabiliyoruz. Bunun neden böyle olduğunu sorarsak sohbetin sonunda çekingenlik, uygun ortamın oluşmaması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bazen karşımızda birbirini tanıyan bir grup oluyor ve aralarına girmek çok zorlayıcı olabiliyor. Bu tarz durumların oluşmaması için Icebreaker aktivitelerini bulunduğumuz gruplarda, toplantılarda veya etkinliklerde kullanabiliriz.


Nasıl yapmalıyız ?

İlk önce neden yaptığımıza karar vermeliyiz. Bu yazıya başlamadan önce bu konuya karşı tecrübem ve bilgim daha azdı. Bunu araştırma ve yapılmasını isteme nedenim, etkinliklerden önce insanların tanışma sürecinde verimli şekilde ilerleyemediklerini ve zamanın yetersiz olduğunu söylemeleri oldu. Eğer etkinliklerde katılımcılara bunu eğlenceli ve yeterli bir şekilde sağlarsak etkileşim ve verim çok yükselecektir. Sonuçta aynı konulara ilgi duyan birbirimize yabancı insanlarız ve daha fazla insanı tanımak hepimizin hayatları için daha güzel olacaktır 🙂

Nasıl yapmalıyız konusuna odaklanacak olursak söylediğim gibi neden yaptığımızı ve ne sonuca ulaşmak istediğimize karar vermeliyiz. Bu topluluğumuza ve oraya katılan kişiler için en doğru aktivitenin ne olduğunu belirlememiz konusunda çok önemli olacak.

Aktiviteyi gerçekleştireceğimiz zaman orada bulunan insan sayısı önemli bir faktör. Kalabalık bir gruba yapıyorsak herkesin hızlıca yapabileceği bir seçim yapabilir veya gruplara bölebiliriz. Küçük grup ile yapıyorsak daha fazla zaman ayırabileceğimiz bir seçimde bulunabiliriz.

Başlamadan önce grubumuza seçilen aktivite anlatılmalı ve ne amaçlandığını söylemeliyiz.

Aktiviteler her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir buna hazırlıklı olmalıyız, her zaman süprizler olabilir, zaman içinde nasıl daha iyi olacağını öğrenebiliriz.

Yazının son kısmında uygulayabileceğimiz aktivitelerin bir kısmını topladım. Ayrıca Teampedia üzerinden paylaştığım kaynakta aktivite dizini bulabilir, size ve grubunuza en uygununu seçebilirsiniz.

Ne zaman uygulamalıyız ?

  • Birbirini tanımayan veya farklı coğrafyadan gelen insanlar arasında iletişim başlatmak için kullanılabilir.
  • Katılımcılar farklı kültürel alanlardan geliyorsa kullanılabilir. İletişimi başlatmakta kültürel farklar etkili ve dikkat çekici olabilir.
  • Aynı organizasyon altında bulunan farklı takımlar için uygulanabilir, aralarındaki iletişimi arttıracaktır.
  • Bir çalışma grubuna ilk defa katılan biri varsa, tanışma sürecini eğlenceli hale getirebilir.

Ne zaman uygulamamalıyız ?

Birbirlerini tanıyan insanların olduğu durumlarda kullanılmamalı, böyle bir durumda kullanılması komik ve verimsiz olacaktır.

Nelere dikkat etmeliyiz ?

Soruların veya aksiyonların özenle düşünülüp gruba uyup uymadığına dikkat edilmesi. Cinsiyet, din, özel hayat ve tabu olabilecek konulardan özellikle uzak durulmalı.


Örnek Icebreaker Aktiviteleri

Icebreaker aktivitelerini daha önce duymuş, katılmış veya kötü bir tanesine maruz kalmış olabilirsiniz.
Aktiviteler, gruplara bölünerek veya topluca yapılabilir. Kalabalık bir toplulukta küçük gruplara bölünmek grupta bulunan insanlar için daha verimli olacaktır. Bu gruplarda bulunan insanlar belirli kurallara göre yer değiştirebilirler.

Kültürel masa

Kültürel masa, GDG Global Summit partisinde uygulanan bir icebreaker aktivitesi. Etkinliğe katılan GDG’lerden ülkelerinden yiyecek veya içecek getirmeleri rica ediliyor. Parti zamanı diğer GDG üyelerine ülkenizden getirdiğiniz içecek veya yiyeceği tanıtıp, tadına bakmalarını isteyebiliyorsunuz. Bu şekilde hangi ülkeden, hangi şehirden geldiği ve o yöreye ait yöresel birşey hakkında bilgi alıyorsunuz. Bu kişilerle tanışmış oluyorsunuz ve karşılaştığınızda sohbet etmeye devam ediyorsunuz.

İsim zinciri

İsim zincirini birkaç yıl önce GDG pikniğinde öğrenmiştim. Ankara ekibinin önerisi üzerine yapılmıştı ve güzel sonuçlarla birlikte çok eğlenceli olmuştu.

Katılımcılar daire oluşturacak şekilde bir araya gelirler ve bir kişi başlangıç noktası olur. Başlangıç noktasından itibaren sırası gelen kişi ismini söylemeden önce kendinden önceki herkesin ismini sırayla söylemeye çalışır. Sondaki kişinin herkesin ismini hatırlıyor olması gerekir 🙂

Çalışma masası veya masa üzerindeki bir obje

Katılımcılardan çalışma masalarını veya onlar için önemli olan bir objenin fotoğrafını çekmesi istenir. Sırayla herkes çektiği fotoğrafı gösterir ve neden çektiğini anlatır. Çalışma masamız veya bizim için önemli olan şeyler ile ilgili konuşmak diğer insanlarla daha kolay sohbet etmemizi sağlayabilir.

Favori yemek

Farklı zevklerimiz olsa da hepimiz yemek yemeyi seviyoruz. Katılımcılardan favori yemeklerini söylemeleri ve nerede yemeyi sevdikleri sorulabilir. Aralarında yemek yapan biri çıkarsa daha eğlenceli hale dönüşecektir.

Zar Oyunları

Katılımcıları ısındırmak ve diğer kişiler ile iletişime geçirmek amacıyla sorular hazırlanır. Bu sorular favori arabası, kitabı, filmi, sanatçısı gibi birçok konu üzerine olabilir. Sırayla zar atılır ve gelen sayıya göre listedeki soru sorulur ve katılımcılar cevaplar.


Bulduğum aktiviteleri yazıya eklemeye devam edeceğim. Öneriniz varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.

Share this entry:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.