Kitap

Doktor Moreau’nun Adası – H.G. Wells

Zaman Makinesi‘ni okurken H.G Wells’in diğer kitaplarını da okumaya karar vermiştim. Bilim kurgunun babalarından sayılan birinin eserlerini bu zamana kadar okumadığım için biraz üzülmüştüm. Aynı duyguları Asimov‘un kitaplarına başladığımda da yaşadım. Kitapların yazıldıkları döneme göre içerdikleri bilgi, kurgu ve anlatım gerçekten çok başarılı. Okuduğum bazı kaynaklarda kişiler kitaplardan sıkıldıklarını, zorla okuduklarını dile getirmişler. Okurken böyle bir hissiyatım olmadı, keyifle okuyorum. Doktor Moreau’nun Adası kendinize birçok soru sormanızı ve düşünmenizi sağlayan bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Romanda, okyanusta batan bir gemiden kurtulan Prendick’in sürüklenirken başka bir gemiye denk gelmesi ve burada hayatını kurtaran kişi ile birlikte gittiği adada geçirdiği 11 ay anlatılıyor. Moreau ve asistanı Montgomery hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapmaktadırlar ve Prendick bu deneyleri ve sonuçlarını bizler için gözlememekte. Bu esnada da bunun neden yapıldığına dair motivasyonu veya inancı anlamaya çalışmakta.

Roman içeriği ile ilgili biraz bilgi verdikten sonra kişisel düşüncelerime dönecek olursam, hayvanlara yapılanlar ve bunlar yapılırken geçene konuşmalar sizi birçok düşünceye sevk ediyor. Prendick’in Moreau’nun bunu neden yaptığını anlamaya çalışırken, Moreau’nun verdiği cevapları yeterince tatmin edici bulmamıştı. Hayvanlara veya insanlara karşı uygulanan şiddet veya vahşete karşı duruşumuzun nedenlere bağlı olup olmadığını düşündürüyor bize. Her ne kadar Moreau hayvanları insanlaştırmaya çalışsa da, bunu hayvanlar için kontrollü evrim gibi sunsa da rahatsız ediciliğini yitirmiyor.
İstenilen sonuca ulaşılamayan veya üzerindeki ilgi biten hayvanlar ormana salınıyor ve bu hayvanlar “Kanun” adı verilen bir inanca sahipler. Moreau‘nun tanrılaştırıldığı bu inançta kendş toplulukları için belirlenen kuralları tekrarlıyorlar. Moreau‘nun ölümü ile birlikte bu inancın ömrüde o kadar uzun olmuyor.

  • Dört ayak üstüne inmemek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz ?
  • Suyu emerek içmemek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz ?
  • Balık ya da et yememek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz?
  • Başka insanları kovalamamak; Kanun budur. Biz insan değil miyiz ?
  • ……
  • Onunkidir Acının Evi.
  • Onunkidir yapan El.
  • Onunkidir yaralayan El.
  • Onunkidir iyileştiren El.
  • Onundur gökteki yıldızlar.
Share this entry:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.