24

Eki

2016

Vaadin Nedir ?

Vaadin,  Java tabanlı web uygulamalarınızı geliştirmenizi sağlayan bir web framework’udur. Java öğrenirken veya daha sonrasında Swing ile masaüstü uygulama geliştirdiyseniz size benzer bir deneyim sunmaktadır. Masaüstü uygulaması geliştirir gibi web uygulamaları geliştirmenizi sağlamaktadır. 3 yıl önce çalıştığım şirkette Vaadin kullanıyorduk ve önyüzü Java ile yazmak benim hoşuma gitmişti. Geliştiricilere birçok eklenti sunarak süreçleri hızlandırıp, kolaylaştırıyor. Performans açısından söyleyebileceğim çok profesyonel açıklamalar olmayacağı için bu konuda yorum yapmayacağım. Vaadin’in sitesindeki dökümanlar ve demolar çoğu durumda iş görüyor ama yine de alternatiflerine göre topluluk desteği bence daha düşük.

Merhaba Vaadin

Vaadin ile ilk uygulamamızı ayağa kaldırabiliriz. Vaadin ile ilgili devam yazıları yazacağım için bu yazı da çok fazla detaya girmeden tanıtım yazısı kıvamında devam edeceğim. Vaadin’in Get Started sayfasında girdiğimizde mvn komutu ile projemizi oluşturabileceğimizi gösteriyor. Maven kurulumunu yapmadıysanız bu linke bakabilirsiniz.

mvn komutuna baktığımızda vaadin-app klasörü altında projemizi çalıstırıp Jetty ile çalıstıracağını görüyoruz. Maven komutu çalıştırıldıktan sonra gerekli kütüphaneleri indirecek ve web uygulamamızı ayağa kaldıracak.

http://0.0.0.0:8080 veya http://localhost:8080 adresleri üzerinden web uygulamanıza erişebilirsiniz. Karşımıza aşağıdaki görseldeki gibi basit bir web uygulaması çıkacak.

screen-shot-2016-10-24-at-9-41-09-pm

Gelecek yazılarda geliştirme süreçlerine girip eklentilerin kullanımından devam ederek basit bir yönetim paneli geliştireceğiz. Vaadin demo sayfasında bulunan tickets dashboard vaadin ile neler yapabileceğinizi göstermekte. Ayrıca Vaadin ile web uygulamaları geliştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka Vaadin Sampler sayfasına da bakın. Neleri kullanabileceğinizi görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Bonus

Uzun süredir Vaadin ile geliştirme sürecine dahil olmadım bu nedenle kullandıkça blog yazıları gireceğim. Örnek olması açısından güzel bir proje bulursam aşama aşama onun üzerinden gidebilirim.

Yıllar önce şöyle güzel bir hediye gelmişti 🙂

vaadin

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir