28

Şub

2015

Toplulukta “Ben” Merkezli Kişiler

community-group

Topluluk, aynı amaç doğrultusunda buluşan ve/veya ortak ilgi alanlarına sahip insanların oluşturduğu gruplardır. Üyelerin birbirine aktardığı bilgiler, ortak paylaşımlar ve ortak yürütülen projeler ile birlikte, bireysel çalışmanın aksine ekip çalışmasını teşvik edip buna alt yapı sağlamaktadır. Kazanımlar ortak çalışma ile elde edilir ve kişiye değil, kazanımı elde eden kişilere ve topluluğa olan geri bildirimdir. Başarılı bir iş yapıldıysa veya inşa edildiyse bu grubun/topluluğun başarısıdır.

Herhangi bir topluluğa dahil olduğunuzda görmeniz gereken en son davranış tarzı “ben” merkezli yaklaşımlar ve davranışlardır. Topluluk olmanın kimyasına aykırı bu durum grup motivasyonunu düşürecek ve kişilerin topluluktan uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu tarz kişilerin bulunduğu topluluklardan uzaklaştırılmaması ileri vadede büyük sorunlara yol açacaktır. Bu sorunlardan birkaçına şahit olmuş biri olarak, grupta uzun süre bulunması en büyük tehlike olarak gruba yeni katılan kişilerde gözlemlenebilir. Bir topluluğa ilk defa katılan bir kişi bireysel çalışma ve hareket etme durumundan ekip ile birlikte çalışma, ortak ürün çıkarma sürecine geçmektedir. Arada bulunan “ben” merkezli kişi, yeni katılan kişide topluluğu kullanarak bireysel kar çıkarma yönünde bir düşünceye doğru hareket etmesine neden olacaktır. En kötüsü ise maruz kalabileceği manipülasyonlar ile topluluk için çalıştığını sanarak “ben” merkezindeki kişinin çıkarları doğrultusunda hareket edebilir.

“Ben” merkezli kişiler topluluk içerisinde bulunmaması veya davranış şekillerinin değiştirilmesi gereken kişilerdir. Toplulukların başarısı bireylere indirgenemez. Bu durumun oluşmaması için topluluk içerisinde gösterilen davranışlara ve söylemlere dikkat edilmesi gerekmektedir. “Ben yaptım”, “benim sayemde”, gibi söylemler de bulunulmamalı ve bu tarz söylemlerde bulunan kişiler kibarca uyarılmalıdır. Topluluk üyeleri bu davranışlar da bulunan kişileri uyarmalı ve davranışlarda değişiklik olmazsa ortak karar ile topluluktan uzaklaştırmalıdır.

“Ben” merkezli insanlar sadece topluluklar için değil birden çok bireyin bulunduğu her noktada zararlıdır. Arkadaş grupları, sınıf, iş ortamı vs gibi her alanda mutlaka sorunlara neden olup, başarıları kendi üzerlerine alırken başarısızlıkları hep karşı tarafa yıkacaklardır. Davranış değişikliği sağlayabilmek adına bu kişiler topluluklara yönlendirilebilir ama topluluk içinde geçirdiği süreçte bu davranış düzeltilemezse topluluklara zarar vermeye başlayacaklardır.

Topluluk Kuralları neler olmalı, nelere dikkat edilmeli noktasında GDG Topluluk Kurallarına ve Ubuntu Davranış Kurallarına bakılabilir. Bu kurallar topluluk içerisinde  nasıl davranılması gerektiğine ve dikkat edilmesi gerekenlere değinmektedir. Bu kurallar veya benzeri kurallar benimsendiğinde kişiler bireysellikten topluluk veya grup üyesi olma bilincine doğru geçiş gösterecektir.
GDG Topluluk Kurallarını aşağıya alıntılıyorum

Topluluk Kuralları

Bu yönergeler Ubuntu Davranış Kuralları örnek alınarak oluşturulmuş ve aynı şekilde Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0’a göre lisanslanmıştır.

Kibar olun. Hepimiz aynı topluluğun parçasıyız, dolayısıyla dostça davranın, hoş karşılayın ve genel olarak kibar biri olun. Başkalarının yakınlaşmak isteyebileceği bir kişi olun.

Saygılı ve yapıcı olun. Çok farklı unsurlardan oluşan bir grubuz (95 ülke ve artmaya devam ediyor!), dolayısıyla her zaman aynı fikirde olmayabiliriz. Diğer GDG’cilerle iletişiminizde saygılı ve yapıcı olmayı unutmayın. Öfkeli tartışmalara girmeyin, kişisel saldırılarda bulunmayın, öfkenizi çıkarmayın veya yıkıcı bir şekilde bağırıp çağırmayın. Herkes toplulukta sorumluluk alarak gerginlikleri yatıştırmaya ve olası öfkeli tartışmaları veya olumsuz ileti dizilerini olabildiğince erken şekilde durdurmaya çalışmalıdır.

İşbirliği yapın. Birlikte çalışın! Birbirimizden çok şey öğrenebiliriz. Bilgi paylaşımında bulunun, wiki güncellemesi yapın, birbirinize yardım edin.

Katılımcı olun. Bu SİZİN topluluğunuz, dolayısıyla onun bir parçası olun! Tartışmalara katılın, yüz yüze yapılan toplantılarda düzenli olarak yer alın, geri bildirimde bulunun ve geri bildiriminizin uygulanması konusunda yardım teklif edin!

Geri çekilme inceliğini gösterin. Düzenleyici iseniz veya bir GDG bölümünün yönetiminde bir şekilde sorumluluğunuz varsa (yani, web sitesini yönetiyorsanız), çalışmalarınızı kısıtlayacak zorluklara dikkat edin. Hayatta bazen çok yoğun zamanlar olabildiğinin hepimiz farkındayız, dolayısıyla grubunuzu düzenleme işinizi aksatabilecek, işinizle veya ailenizle ilgili yeni bir durum ortaya çıkarsa, incelikli bir şekilde kendinizi geri çekmenin yolunu bulun. Yerinize birisinin geçmesini sağlayın ve sorunsuz bir geçiş için ilgili bilgileri (kişiler, şifreler vb.) kendisine aktarın.

Posta Listeleri ve Web Forumları

Özellikle, çevrimiçi tartışmalara ilişkin bazı temel kuralları izlediğinizden lütfen emin olun.

 • Yazdığınız şeyi göndermeden önce düşünün. Bu iletiyi dünyadaki yüzlerce insanın görmesi gerekiyor mu?
 • Sadece tek bir kişiye gitmesi gereken iletileri tüm listeye göndermeyin.
 • Konu dışı iletişimleri minimumda tutun.
 • Spam göndermeyin. Konu dışı kişisel projelerin reklamını veya tanıtımını yapmayın.
 • Forumları özet biçiminde okurken bir iletiye yanıt vermek istediğinizde, herkesin gelen kutusunda ileti dizisi yapısını korumak amacıyla lütfen aşağıdaki kurallara uyun.
  • Yanıtınızın konusunu, yanıtladığınız iletinin asıl konusuna uyacak şekilde değiştirin.
  • Yanıtınıza, özet içindekilerden sadece yanıtladığınız iletinin ilgili kısmını ekleyin. Listedeki herkese (her iletiyi ayrı ayrı almış olanlar dahil) tüm özeti tekrar göndermenize gerek yoktur.
  • Alternatif olarak, web arayüzünü ziyaret edin, yayınlanan iletiyi bulun ve oradan yanıtlayın.
 • “Ofis dışında” veya “tatilde” gibi otomatik iletiler göndermeyin.

 

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir