11

Kas

2015

Thymeleaf Nedir ? Nasıl Kullanırız ?

Thymeleaf açık kaynaklı olarak geliştirilen XML/XHTML/HTML5 template engine görevi gören bir Java kütüphanesidir.  Servlet tabanlı olarak çalışmaktadır. Thymeleaf 6 template türü desteklemektedir. Bunlar ; XML Valid XML XHTML Valid XHTML HTML5 Legacy HTML5. Spring gibi kütüphaneler ile  entegre etmesi kolaydır.  JSP yerine rahatlıkla kullanabilirsiniz

Bu yazıda basit anlamda bir Thymeleaf projesi oluşturup, çalıştıracağız.

Projemizin pom.xml dosyası ve klasör yapısı aşağıdaki gibi olacak.

Screen Shot 2015-11-11 at 22.45.57

Servlet Sınıfımız aşağıdaki gibi olacak.

Servlet sınıfımızdan sonra HTML template dosyamız olacan thymeleaf.html dosyasını yaratıyoruz. Dosyamız aşağıdaki gibi olacak.

thymeleaf_en.properties dosyamız aşağıdaki gibi olacak.

web.xml dosyamız aşağıdaki gibi olacak.

Thymeleaf projemizi çalıştırdığımızda aşağıdaki gib bir sayfa bizi karşılacak. Eğer kodları yukardaki gibi uyguladınız ve diliniz TR ise ekranda buna yönelik bir uyarı göreceksiniz. İngilizce ve Türkçe kullanan kullanıcılara girdikleri dile göre cevap vermek istiyorsanız, proje dosya yapısını gösterdiğim görseldeki gibi tr diline de destek sağlayabilirsiniz.

Screen Shot 2015-11-11 at 22.56.50

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir