Genel

Sigarayı Bırakıyorum – 1. Gün

Uzun zamandır istediğim ama bir türlü cesaret edemediğim hedeflerimden biri de sigarayı bırakmak.. Sonunda bu kararı ciddi şekilde aldım ve ilaç destekli şekilde bırakmaya karar verdim.

Defalarca kendi başıma bırakmayı denemişimdir, sigarasız en uzun geçirdiğim zaman 1 gün olabildi. Bu nedenle ilaç destekli şekilde bırakmaya karar verdim.

Randevu  & Muayene
Mhrs üzerinden Sigara Bırakma Polikliniği’nden randevu aldım. Hastanelerde yakın tarihte randevu bulunamayabiliyor, bu nedenle hangi hastanede uygun tarih görürseniz, düşünmeyin randevuyu alın.

Hastanede sizden solunum testi, kan testi istiyorlar ve doktorunuz size bir psikolojik değerlendirme formu veriyor. Buradaki sonuçlara göre ilaç kullanıp, kullanmayacağınıza veya ilacınızın hangisi olacağına karar veriyorlar. Doktorumun söylediğine göre ilacın devlet tarafından karşılanıp, karşılanmayacağı da alınan bilgilere ve teste bağlıymış.(İlacın eczane fiyatı 500 küsür TL)

Muayene sonucunda Champix ile başlamama karar verdi. İlaç ile ilgili araştırma yaptığımda çoğu kişinin bu ilaç yardımı ile bıraktığını ama ilacın yan etkilerinin biraz sorun yarattığını öğrendim. Bu biraz tedirginlik yaratsa da başlamaya karar verdim.

İlaç Kullanımı
İlk 3 gün sadece sabahları alıyorsunuz, 4. günden itibaren günde 2 kere alacağım. İlacın aç veya tok karnına alınması fark etmiyormuş ama çoğu kişide bulantı yarattığı için tok alınmasını tavsiye ediyorlar. İlk hafta sigara içmeye devam edip, ilacı kullanacağım. 8. ile 14. gün arasında hangi gün bırakacağıma karar verip, sigarayı bırakıp bir daha içmeyeceğim.

İlk Gün
Bulantı durumu bende de oluştu. Çok rahatsız edici seviyede olmasa da bulantım var gibi hissediyorum sürekli. İlk 2-3 saat baş ağrısı vardı, sonra biraz azaldı. Şirkette molaya indiğimizde genelde 2 sigara içerdim, sabah ilk inişimde 2 sigara içtim sonraki inişlerimde 1 tane içebildim. Normal günler ile karşılaştırdığımda sigaraya inme sıklığım aynı, Ortalama içtiğim sigara sayısına baktığımda ise bugün için 6 adet daha az sigara olduğunu söyleyebilirim.

Bugün için hem motivasyon hemde ilaç etkisinin başlaması ile muhtemelen beklentimin üstünde sonuç alıyorum. Sonraki günlerde daha az ama ilerleyen bir etki olacağını düşünüyorum. İlk hafta bittiğinde sigarayı bırakacağım tarih ile birlikte paylaşacağım.

Sorularınız olursa veya bu konu hakkında konuşmak isterseniz bana sosyal medya hesaplarımdan veya yukocan[at]gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Share this entry:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.