06

Mar

2014

Intel Galileo’yu Daha Yakından Tanıyalım [Gen1]

Intel Galileo’yu daha yakından tanımak için öncelikle Galieo üzerindeki önemli bileşenlerden başlayacağız. Her parçanın ne işe yaradığını veya ne olduğunu bilmemiz zorunlu bir durum değil ama yapıyı anlamak için bazı noktaları bilmemiz gerekiyor. Yabancı kaynakları kullanırken daha rahat anlaşılabilmesi için kart üzerindeki alanların isimlerini İngilizce olarak kullanmaya devam ettim,

galileoboard

1.(Processor)

İşlemci bütün operasyonun beynidir. Bilgisayarınızdaki merkezi işlem birimi(CPU) gibi bellekte hesaplamaları, okuma veya yazma işlemlerini yaparak program tarafından gönderilen talimatları yerine getirir.

2.Random Access Memory(RAM)

RAM, Galileo üzerinde çalışan programların bulunduğu ve bu programların çalışması esnasında kullanılan verileri izler. İşlemciye yerleşik olarak 512 KB’lik ve ilave olarak 256 MB’lık RAM bulunmakta. Kartın gücü kesildiğinde RAM’de bulunan veri kaybolur. Karta gönderdiğimiz programlar gibi kaybolmaması gereken veriler Flash Memory üzerinde tutulur.

3.Flash Memory 

Flash Memory, Galileo’nun sabit diski gibi davranır. RAM’in aksine güç bağlantısı kesildiğinde veya kart bağlantısı kesildiğinde buradaki veriler kaybolmaz. İşletim sistemi ve kartın yazılımı burada depolanır. 8 MB’lık veri saklayabilir ama bu alanın çoğunluğu Galileo işletim sistemi tarafından kullanılır. Programlarınız için 256 KB ve 512 KB lik alanlar kalmaktadır.

4.MicroSD Card Slot 

Daha büyük alana ihtiyacımız varsa veya programımızın boyutu yüksek ise MicroSD alanını kullanabiliriz. Galileo ile kullanırken istersek SD Card üzerine işletim sistemi kurup kullanabiliriz.Wi-Fi veya diğer sürücüler için gerekli alanı böyle oluşturabiliyoruz.

5.Arduino Expansion Pins  

Pinleri kullanarak Galileo giriş çıkışlarına bağlanmamız mümkün oluyor. Galileo’yu bir prototip yaparken kullanmak istersek Arduino gövdesini kullanarak bunu gerçekleştirmemize imkan sağlıyor.

6.USB Client Port  

Galileo ile bilgisayarımız arasındaki bağlantıyı sağlamak için USB Client Port’u kullanacağız. Galileo ile iletişim kurma ve kodlarımızı yükleme işlemleri içinde bu alanı kullanıyoruz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken bir unsur var. USB bağlantımızı sağlamadan önce mutlaka güç kaynağını bağlamış olmamız gerekiyor.

7.USB Host Port  

Bu Port Galileo’ya bilgisayar çevrebirimlerini bağlamanız için izin verir. Web kamerası, ses cihazları, depolama ve daha bir çok bağlantı sağlayabiliriz.

8.Serial Port  

Serial Port kulaklık jakı gibi görünse de alakası yok. Metin tabanlı komut satırıyla Galileo’nun Linux İşletim sistemi ile etkileşim için kullanılan serial port alanıdır.

9.Power Input  

Galileo’yu çalıştırmak için güç adaptörünü kullanmanız gerekmekte, adaptörü buraya takıyoruz. USB üzerinden bağlanmadan önce mutlaka güç adaptörünün takılı olması gerekmekte yoksa karta zarar verebiliriz.

10.Ethernet Port  

Ethernet Port ağdaki diğer bilgisayarlar ve cihazlar ile iletişim kurmamızı sağlar aynı zamanda  cihazımızı internete bağlamak için de kullanabiliriz.

11.Mini PCI Express Slot  (Görselde Gösterilmemektedir.)

Kablosuz bağlantı sağlamak istiyorsak, Galileo’nun  arkasındaki Mini PCI Express yuvasına bir WiFi kartı bağlayabiliriz.Bu yuvaya, aynı zamanda daha fazla depolama alanı, hücresel ağlar bağlanmak için GSM bağlantısı, kablosuz cihaz bağlantısı için Bluetooth, ve çok daha fazlası gibi ek işlevsellik sunan kartları takılabilir.

12.Clock Battery Power 

Bu konnaktör ile adaptör bağlı olmasa bile 3V’luk bir pil ile günü ve saati takip edebiliriz.

13.Reboot Button  

Bu buton Galileo’yu ve Linux işletim sistemini yeniden başlatmaya yaramaktadır.

14.Reset Button

Bu buton yüklediğimiz kodu ve eğer varsa shieldlerimize reset sinyali gönderecektir. Linux işletim sistemimiz bu işlemden etkilenmeden görevine devam eder.

15.JTAG Header  

Bu 10 pinlik konnektör test ve hata ayıklama işlemleri için kullanılır.

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir