03

Mar

2014

Intel Galileo’ya Başlarken [Gen1]

Galileo, Intel tarafından geliştirilen quark işlemcili ve  Arduino uyumlu geliştirici kartıdır. Arduino  ve Raspberry Pi’den sonra çıkan Galileo, Arduino uyumlu olması ve Intel desteği ile birlikte geliştiricilerde büyük ilgi uyandırdı. Intel Galileo ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce isim babası Galileo’dan bahsetmemek olmaz diye düşünüyorum.

Galileo Galilei, ünlü İtalyan fizik ve astronomi bilginidir. Deneysel fizik ilminin kurucusu sayılır. Aynı zamanda astronomi biliminde de birçok icatları vardır.

Galileo, İtalya’nın Pisa şehrinde doğdu. Daha çok küçük yaşta aletlerle oynamayı, çeşitli oyuncaklar yapmayı çok severdi. Kendi kendine org çalmayı da öğrenmişti. İlk gençlik yıllarında yaptığı tablolarla haklı bir şöhret kazandı.

Galileo hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Intel Galileo ve özellikleri hakkında detaylı bilgi için Muharrem hocanın ön inceleme videosunu izleyebilirsiniz, aşağıda paylaşıyorum.

İlk uygulamamız ve Galileo’yu nasıl kullanacağımızı daha iyi tanımak için yapacağımız “Blink” örneğimize geçelim. “Blink” örneğinden önce Galileo’yu kullanabilmemiz için uygulamamız gereken adımlar var. Aşağıya madde madde olarak yazdım. Son madde de “Blink ” örneğini uyguluyoruz.

  1. Kullandığınız işletim sistemine göre Galileo yazılımını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Buradaki linkten indirme linklerine erişebilirsiniz. Bu adımda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri hazırda bir arduino yazılımı kurduysanız üzerine çıkarmamanız gerekiyor. Ayrı klasörlere çıkarıp kullanabilirsiniz.
  2. 5V adaptörümüzü Galileo’ya taktıktan sonra usb bağlamadan önce 10 saniyelik bir beklemenin ardından USB client ile bilgisayarımız ile Galileo arasındaki bağlantıyı sağlıyoruz.
  3. Adaptörümüzü ve usb kablomuzu bağladıktan sonra Galileo’nun aktif konuma geçmesi biraz süre alabilir. (1 dk ya yakın bir süre) Bekledikten sonra Galileo IDE‘yi açabilirsiniz.
  4. IDE yi açıktan sonra Tools menüsünden Port‘a gelip (mac kullanıcıları için /dev/cuXXX) kullanacağımız portu seçiyoruz.
  5. Galileo Firmware güncellemesi yapmamız gerekiyor. Help menüsünden Firmware Update seçeneğinden güncellememizi yapıyoruz. Karşımıza çıkan uyarıya evet cevabını verdikten sonra 5-6 dakika civarı bir süre alıyor işlem. Bu işlem esnasında adaptörü ve usb kablosunu çıkartmamanız ve bağlantının kopmaması gerekiyor. İnternet bağlantısından dolayı bende süre biraz daha uzun sürmüştü, panik yapmadan beklemek gerekiyor.
  6. Target Firmware upgraded successfully” uyarısını gördüğümüzde OK butonuna tıklayıp işlemimizi bitiriyoruz.
  7. Sonunda ayarlarımızı tamamladık, ilk örneğimizi yapabiliriz. File>Examples>Blink yolunu izledikten sonra örnek kodlarımızı Galileo’ya gönderiyoruz.

galileo

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir