13

Şub

2014

IBM : Google Fiber’den 400 Kat Daha Hızlı İnternet

Her ne kadar ülkemizde internete bağlanabildiğimiz için şükredecek durumda olsakta internet hızı ve alt yapısındaki gelişmeler bizi de heyecanlandırmıyor değil.

ku-xlarge

IBM araştırmacıları İsviçre’de geliştirdiği enerji verimli, analog-dijital dönüştürücü(ADC) prototip çip ile saniyede 400 gigabitlik bağlantı sağladığını duyurdu. Google Fiber’den 400 kat, ABD bağlantısından yaklaşık olarak 5000 kat daha hızlı.

Bu çipin üretim amacı bizim film indirme , dizi izleme ihtiyaçlarımızdan daha önemli amaçlara dayanıyor. Bilimsel araştırmalarda kullanılması üzerine geliştirilen bu çip, haberleşmenin ve veri paylaşımının daha hızlı olmasını amaçlıyor.

400 gigabitlik internet inanılmaz bir hız gibi gelse de dünyanın gördüğü en hızlı internet değil. IBM araştırmacıları daha hızlı internet için İngiltere’ye gitmeyi planlıyor. İngiltere’nin ulaştığı hıza bakınca IBM için faydalı bir gezi olacaktır diye düşünüyorum çünkü sağlanan internet hızı 1.4 Terabit.

Dipnot: TTNET’e sevgilerle.

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir