09

Tem

2015

Hibernate Nedir ?

Hibernate Java geliştiriciler için geliştirilmiş bir ORM kütüphanesidir. Nesne yönelimli modellere göre veritabanı ile olan ilişkiyi sağlayarak, veritabanı üzerinde yapılan işlemleri kolaylaştırmakla birlikte kurulan yapıyı da sağlamlaştırmaktadır.

Hibernate Mysql, Mssql, Oracle, Mongodb vs veritabanı sistemi ile uyumlu çalışmakta ve çoğunu desteklemektedir. Herhangi bir veritabanı ile çalışmayı zorunlu tutmamaktadır, bu nedenle geliştirdiğiniz bir sistemde veritabanı sisteminizi değiştirmek isteseniz bu süreç geliştirdiğiniz yazılımı etkilemeyecek. Java geliştiriciler arasında en çok kullanılan ORM’dir.

ORM yapısının kullanılmasının avantajları Hibernate içinde geçerlidir. ORM’nin sağladığı avantajları aşağıya listeliyorum.

– Veritabanınız ile modelleriniz arasındaki bağlantıyı sağlamak için geliştirilmiş en iyi sistemdir.
– Veri ekleme, silme, güncelleme, okuma gibi işlemleri kolaylaştırmaktadır.
– Veri aktarma sürecini yönetmenizi sağlayarak, alabileceğiniz veya çıkabilecek hatalara karşı yönetimi de sağlamaktadır.
– SQL yazmaktan kurtarmaktadır.

Hibernate kullanımı ve örnekleri üzerinde sonraki yazılarımda duracağım.

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 


One Respond

  • Merve ULUSOY

    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir