02

Oca

2015

Google Geliştirici Grubu Nedir ? Neden GDG ?
Google Geliştirici Grupları(Google Developer Groups), 103 ülke 576 şehirde aktif olarak faaliyet gösteren geliştirici topluluklarıdır. Ülkemizde resmi olarak kabul edilmiş 5 GDG bulunuyor bunlar GDG Ankara, GDG Eskişehir, GDG Istanbul, GDG Izmir, GDG Konya‘dır. Kütahya, Sivas, Tekirdağ gibi illerde de GDG oluşumu başlatılmış olup, onay beklemekteler. Son 6 ayda dünya genelinde 2853 etkinlik GDG’ler tarafından düzenlendi.

Google Developer Groups sayfasında bulunan GDG Tanımı :

Google Geliştirici Grupları (GDG’ler), Android, Uygulama Altyapısı’ndan Google Chrome platformlarına,Google Maps API gibi ürün API’larına, YouTube API ve Google Calendar API’ya kadar her şeyi içeren Google’ın geliştirme teknolojisiyle ilgilenen geliştiriciler içindir.

GDG topluluklarına katılım herkese açık şekildedir. Teknoloji ile ilgilenen veya ilgilenmek isteyen herkes gruplara katkıda bulunabilir veya grupların sağladığı katkılardan yararlanabilir. Geliştirici olarak bilgi ve deneyiminizi attırdığınız gibi topluluk olmanın verdiği güç ile farklı insanları tanıyarak, güzel dostluklar kazanabiliyorsunuz. Kendi ülkenizde veya kendi bölgenizde var olan GDG’de bulunan kişileri tanıdığınız gibi etkinlikler ve ortak çalışmalar sadece yerel değil aynı zamanda farklı uluslardan insanlara ulaşmanızı da sağlıyor.

GDG Eskişehir üyesi olduğum için Eskişehir’de yaptıklarımızdan ve bana faydalarından bahsedersem “Neden GDG” sorusuna daha sağlıklı cevap verebilirim diye düşünüyorum. GDG Eskişehir’i kurduğumuzdan bu yana Java ve Android başta olmak üzere birçok konuda eğitim düzenledik. Bu eğitimler ve ufak çalışma gruplarının dışında 3 kere DevFest düzenledik bunlardan ikisi özel konsepte sahip olan DevFest Student etkinliğiydi.DevFest’lerin dışında Startup Weekend etkinlikleri ve özel Hackathon’lar(ecaHack) düzenledik. Şehrimizde bulunan öğrenci yoğunluğu ve ekibin çoğunluğunu öğrencilerin oluşturmasından dolayı teknolojilerin tanıtımı ve bunlara teşviği üzerine özellikle çalışıyoruz. GDG Eskişehir olarak Türkiye içinde ve Türkiye dışında muhteşem organizasyonlara dahil olduk, bunların çoğunluğunu Hackathon ve Statup Weekend gibi özel etkinlikler oluşturmakta.

Etkinliklere dahil olup ürün geliştirmeye, fikri gerçeğe dönüştürme gibi eylemlerin yanında ekip üyesi olma, diğer insanlarla uyumlu çalışma, organizasyon düzenleme gibi birçok deneyim ile birlikte kişisel gelişimimizi de ilerletebiliyoruz.

DevFest Istanbul ve Android Geliştirici Günleri gibi geniş kitleler tarafından bilinen ve takip edilen etkinliklerde katılımcı olarak değil ekibin, organizasyonun bir parçası olarak hareket edip, kendi etkinliklerimiz dışında da tecrübe edinebiliyoruz.

Yine de benim için kazanılan insanlar tüm bu değerlerin üzerinde geliyor. İnsanlarla doğru iletişim kurarak ortak amaç doğrultusunda hareket edebilmek, hayatın her alanında faydalı olabilecek bir tecrübe.

Google Developer Groups sayfasından GDG’ler nedir, ne değildir :

GDG’ler:
  • Geliştirici topluluğundaki tutkulu bireyler tarafından yönetilir
  • Geliştiriciler için Google Teknolojileri ve Araçlarının öğrenilebileceği bir yerdir
  • Yerel şirketlerin ve geliştiricilerin bu teknolojilerle neler yaptığının görülebileceği bir yerdir
  • Geliştiricilere ve eğitimsel teknik içeriklere odaklıdır
  • Herkes üye olarak bu kamuya açık hizmetten yararlanabilir
  • Teknoloji dünyasındaki ilginç ve akıllı insanlarla tanışabileceğiniz bir yerdir 🙂
GDG şu DEĞİLDİR:
  • Kurumsal bir yöneticisi yoktur
  • Birilerinin bir şeyler satmaya çalıştığı bir yer değildir
  • Son kullanıcılara veya tüketici içeriklerine yönelik değildir
  • Dışa kapalı bir grup değildir

Bulunduğunuz şehirde sizde GDG kurmak istiyorsanız bu linkten bilgi alabilir ve başvuru gönderebilirsiniz.

Kaynaklar :

Google Developers Group https://developers.google.com/groups/

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir