13

Ara

2016

Android Geliştiriciler için Mobil Reklamcılık

Reklamcılık, uygulamalarımız için gelir modeli oluşturma da önemli adımlardan biri. Bir Android geliştiricisi olarak reklam yayınladığımız uygulamalardan edindiğim deneyim ile kullandığımız platformlardan başlayarak yazı serisi boyunca deneyimimi aktarmaya çalışacağım.

Yazı serisi boyunca Admob ve DoubleClick for Publishers olmak üzere iki platform üzerinde duracağız. Bu iki platform üzerinde durmamızın ana nedeni iki farklı senaryoyu görmemizi ve bu süreçleri nasıl ilerleteceğimizi gösterecek olması. Platformlar ile ilgili bilgi verdikten sonra bu ana farka değinmem daha kolay olacak.

Admob

Google tarafından sunulan reklamcılık hizmetlerinden biridir. Google, reklam vermek isteyen kişiler ile anlaşarak size doğru reklamları ulaştırmaya ve bu reklamlardan olan gelirinizi arttırmaya çalışmaktadır. Reklam hedeflemesi ne kadar doğru olursa o kadar etkili olacak ve reklam veren ve yayınlayan kişi için karlı bir işe dönüşecektir.

DoubleClick for Publishers

Admob gibi sunulan reklamcılık hizmetlerinden biridir. Bu platformun en büyük farkı ise aynı zamanda reklam yayıncılık hizmetini de size sağlamasıdır. Bunu bir örnek ile açıklamaya çalışayım.

Eğitim uygulamanız bulunuyor ve belirli bir kullanıcı seviyesine ulaştınız, artık gelir elde etmek istiyorsunuz. Bu noktada size teklif ile gelen bir kurum oldu ve reklamlarının sizin uygulamanızda yayınlanmasını istediğini söyledi. Reklam veren de kendi açısından bu işin zararlı olmaması için belirli bir gösterim sayısı ve etkileşim sayısı gibi reklamın kendi açısından başarılı olmasına yönelik talepleri oldu. Bu tür istatistikleri reklam verene sunmanız için ya bir platform geliştirmeniz ya da varolan bir seçeneği kullanmanız gerekiyor. İşe bu noktada DoubleClick giriyor. Size reklamcılık platformu sunarak tanımlanan reklama ait reklam verenin istediği herşeyi sunuyor.

Duracell’in bir başarı hikayesi bulunuyor, bu konuya ikinci bir örnek olarak onu sunabilirim. Duracell reklamları cihazların batarya doluluk oranları %20 i altına indiğinde devreye giriyordu. Burada dikkat etmemiz gereken nokta reklamın tanımlandığı, tanımlanan reklamın cihaza ait durumlara göre aktif veya pasif olduğunu görmemiz. Cihazdan aldığımız verileri reklamın tekrar hedeflenmesinde kullanabiliriz.

Bir başka örnek vermek gerekirse dün oyun oynarken fark ettiğim bir reklam, yemeksepeti lokasyonlara göre interstitial dediğimiz tam sayfa reklamlardan vermiş. Oyun sırasında gelen reklam Maltepe’de bulunan işletmelerden sipariş vermem üzerine kuruluydu. Reklamın zamanı yemeksepetinde sipariş verdiğim zaman yoğunluğuna da uygun olsa kusursuz bir reklam örneği olacaktı.

Reklam Türleri

Sonraki yazılarda işimize yarayacak bazı kavramları burada anlatarak, diğer yazılarda bu kavramlar üzerinde durmamayı planlıyorum. İlk olarak reklam tiplerine bakalım.

Banner

Aslında çoğu kişinin kafasında banner reklamlara dair net bilgi bulunuyor. Web reklamcılığının başlamasından berri belki de en fazla gördüğümüz reklam çeşidi. Banner reklamlar 320×50, 320×100, 300×250, 468×60, 728×90 gibi çözünürlüklerde olup sayfanın bir kısmını kapsarlar.

300×250 gibi bannera göre daha geniş reklamlar mpu reklamlar olarakta anılırlar.

300×50, 728×90 gibi mpu ya göre daha dar olan reklam birimleri ldb reklam birimleri olarakta anılırlar.

Devam yazılarında 300×250 boyutlarındaki reklamlar için mpu, 320×50 reklamlar içinse ldb kavramlarını kullanacağım.

Interstitial

Interstitial reklamlar tam sayfa reklamlar olarak geçerler. Bu reklamlarda karşınıza görsel, video, html bir sayfa veya native reklamlar da çıkabilir. Karşınıza çıkan reklamlar düşünürseniz farklı birkaç senaryoya denk gelmişsinizdir.

Native Ads

Native ads adından da anlayabileceğiniz gibi uygulama içerisinde hazırladığınız reklamlardır. Burada sunulan özgürlük ise uygulama içerisinde view hazırlar gibi reklam alanı ve reklam hazırlayabilirsiniz.

Interactive Media Ads

Dizi veya video izlerken karşınıza çıkan video reklamlar bu kategoriye girmektedir. 3 türe ayrılırlar, preroll,midroll veya postroll. Preroll video başlarken çıkan video reklam, postroll video bitiminde çıkan video reklam, midroll ise video ortasında çıkan genelde belirli zaman aralıkları ile uygulanan video reklamlardır.

Yol Haritası

Sonraki yazılar bu platformları ve reklam türlerini uygulamamızda nasıl kullanabileceğimiz üzerine olacak. Targeting, Re-Targeting gibi konulara ileriki yazılar içinde değinmeye karar verdim. Uygulama esnasında anlatımı daha kolay ve doğru olacaktır.

Yazdığım yazıları bu yazının sonunda başlık, özeti ve linki şeklinde listeleyeceğim. Bu şekilde bu yazıdan diğer kaynaklara sıralı şekilde ulaşabileceksiniz.

Github’ta bir repo oluşturdum. Bu repo altında bahsettiğim, bahsedeceğim tüm konular için örnekler koyacağım. Şimdilik boş olduğu için paylaşmıyorum daha sonra diğer yazılar ile birlikte repoyu da paylaşacağım.

Geri bildirimlerinizi ve isteklerinizi yorum olarak eklerseniz daha başarılı bir kaynak oluşturmamda bana yardımcı olmuş olursunuz. Umarım bu yazı okuyanlar için faydalı bir kaynak haline gelecek.

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir