Yusuf Çakmak

#gdg #iot #java #android

20

Eki

2017

Android Geliştiriciler için Admob — Interstitial Reklam

Önceki yazılarımda reklam platformlarından, Admob entegrasyonundan ve Admob Banner reklam türünden bahsettim. Daha önce Admob ile reklam entegrasyonu yapmadıysanız ilk yazımdan başlamanızı öneririm.

Interstitial Reklamlar

Interstitial olarak tanımladığımız reklamlar, uygulamalarda gördüğümüz karşımıza çıkan tam sayfa reklamlardır.

Interstitial Reklamımızı Ekleyelim

Banner reklamlardan farklı olarak bu reklam tipinde activityimize ait layout.xml dosyamıza view a ait bir xml eklememiz gerekmiyor.

InterstitialAd objemizi oluşturup Banner reklamlarda olduğu gibi adUnitIddeğerimizi objeye veriyoruz.

Banner reklamda olduğu gibi burada da AdRequest tanımlıyoruz. Test esnasında sorun yaşamamak adına testDeviceId değerimizi AdRequest’e veriyoruz.

Reklamımız hazır olduğunda gösterilmesi için mInterstitialAd objemize listener tanımlayıp, hazır olduğu anda gösterilmesini söylüyoruz.

Toplu halde bakacak olursak aşağıdaki gibi olacak.

AndroidManifest.xml dosyamıza metadata ve activity tanımlamamız gerekiyor. Böylece activityimize herhangi bir view ı xml olarak eklemeden reklam gösterebileceğiz. Bundan bahsetmemin nedeni Banner reklam türünde activityimize ait layout.xml dosyasında view ı tanımlamamız gerekiyor. Interstitial reklam türünde manifestte tanımlanan acitivityden dolayı böyle bir durum bulunmamakta.

Banner reklamda olduğu gibi reklama ait durumlara ulaşmak istersek AdListener’ı kullanabiliriz.

Başarılı şekilde bu adımları gerçekleştirirsek aşağıdaki gibi bir reklam çıkacak karşımıza.

Admob-Interstitial türündeki reklamlar ile ilgili bahsedebileceklerim bu kadar. Sonraki yazımda Native ads türündeki reklamları anlatacağım.

Örnek kodların bulunduğu github repom :

Yararlandığım Kaynaklar :

About Author

Yusuf Çakmak

Teknoloji ile ilgilenmeyi seven, herhangi bir teknolojiye kendini ait hissetmeyen, zaman buldukça farklı dilleri, kütüphaneleri, cihazları denemeye çalışan kendi halinde biriyim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir